Haber

Jandarma Genel Komutanlığı Antalya’da teknik denetimlere başladı

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından oluşturulan ‘teknik kontrol ekibi’ ilk uygulamalarını Antalya’da yaptı. Şehre giren yolcu otobüsleri, kamyon ve tırların tüm mekanik aksamları incelendi. Denetimlerde arızalı olduğu tespit edilen araçlar trafikten men ediliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı, hem trafik bilincini artırmak hem de mekanik sorunlar nedeniyle meydana gelen kazaları önlemek amacıyla Türkiye genelinde özel bir ekip kurdu. Eğitimin ardından 11 ile jandarma personelinden oluşan ‘teknik kontrol ekibi’ görevlendirildi. İlk denetim turizm kenti Antalya’da gerçekleştirildi. Döşemealtı ilçe jandarma uygulama noktasında gerçekleştirilen kontrollerde ağır tonajlı yük taşıyan kamyon, kamyonet ve TIR’ların yanı sıra yolcu otobüsleri de denetlendi. İncelenen araçlar arasında otomobiller de yer aldı.

NELER DİKKATE ALINIR?

Özel grup, durdurdukları araçların fren yağı, şanzımanda yağ kaçağı olup olmadığı, araç lastiklerinin basıncı ve lastik kanalının derinliği, dönüş sinyalleri, farlar gibi tüm aydınlatmalar gibi birçok teknik kriteri inceliyor. ve stop lambaları, araçtaki yük türü ve ayrıca silecek sıvısı olup olmadığı. Kurallara uyulmadığı takdirde aracın trafikten men edilmesi söz konusu.

Yapılan incelemede kamyonu yakından incelenen ve herhangi bir sorun yaşamadığı tespit edilen sürücü Cengiz Göz, uygulamanın yerinde olduğunu, tüm araçların bu şekilde muayene edilmesi durumunda arızalı araçların yola çıkmayacağını söyledi.

yunak-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu