Ekonomi

SPK’dan bir şirket ve iki kişiye idari para cezası

Sermaye Piyasası Kurulu, Marka Yatırım Holding’e idari para cezası verdi. SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre Borsa İstanbul A.Ş. tarafından talep edilen özel durum açıklamasının şirkete gecikmeksizin bildirilmediği, 23/2.

Açıklamada, “Şirketin yapılacak ilk genel kurul toplantısında, hakkında idari para cezası verilmesini gerektiren fiilden sorumlu olan yönetim kurulu üyelerine söz konusu idari para cezasının rücu edilip edilmeyeceğine karar verilir. şirket ile söz konusu kararın alınmasında sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyeleri ve bunlarla ilgili gerçek kişiler” ifadelerine yer verildi. ve/veya tüzel kişiler oy kullanmamalıdır.

Yayla Agro Beşin ortağı Hasan Gümüş’e idari para cezası

SPK, Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’ye Şirket’in ortağı Hasan Gümüş’ün yaptığı işlemler nedeniyle idari para cezası verdi.

SPK’nın haftalık bülteninde yer alan karara göre, Yayla Agro Besin Sanayi ve Ticaret AŞ’nin sermayesinin yüzde üçünü aşan paylarının, Hasan Gümüş’e pay satış bilgi formu düzenlenmeden ve haber verilmeden Borsa’da satışa çıkarılması nedeniyle, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan pay satış bilgi formunu açıklayan, 128.1 sayılı Pay Tebliği’nin 27. maddesi uyarınca VII. 155.567 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Kadir Koçak’a ceza

Sermaye Piyasası Kurulu, 26.08.2022 ile 31.08.2022 tarihleri ​​arasında Gür-Sel Turizm Taşımacılık ve Servis Ticaret AŞ’nin (GRSEL) pay piyasasında gerçekleştirdiği işlemlerle ilgili olarak bir kişiye yaptığı soruşturma sonucunda bir kişiye idari para cezası verdi.

SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre Kadir Koçak, Piyasa Tebliği’nin 6. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca sosyal medya hesapları üzerinden takipçilerine GRSEL hisseleri ile ilgili al ya da tut tavsiyesinde bulunmasının ardından elindeki GRSEL hisselerini sattı. VI-104.1 numaralı Çarpıtma Eylemleri. 1.089.367,34 TL idari para cezası uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu