Haber

Avustralya’da 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasında radikal Hıristiyan ideolojisi ortaya çıktı

Avustralya’nın Queensland eyaletinde 12 Aralık’ta 2 polis ve 1 sivilin hayatını kaybettiği saldırının, radikal Hıristiyan ideolojisine bağlı ilk terör saldırısı olduğu belirlendi.

BBC’nin haberine göre Queensland Polisi Komiser Yardımcısı Tracey Lindford, söz konusu saldırıya ilişkin bulguları açıkladı.

Lindford, 3 kişinin “hücre yapısı gibi davrandığı” ve “dini saiklerle terör saldırısı düzenlediği”nin belirlendiğini söyledi.

Saldırganların “milenyum öncesi” olarak bilinen köktendinci bir Hıristiyan inanç sistemine mensup olduğuna dikkat çeken Lindford, “Polisi canavar ve şeytan olarak gördüler” dedi. söz konusu.

Lindford, “Radikal Hıristiyan ideolojisi daha önce dünya çapındaki diğer saldırılarla ilişkilendirilmişti, ancak bunun ilk kez Avustralya’da ortaya çıktığını görüyoruz” dedi. sözünü kullandı.

Tracey Lindford, saldırının önceden planlandığına dair “önemli kanıtlar” olduğunu söyledi.

Terör soruşturmalarında kolayca radikalleşebilecekleri için saldırganların ruh sağlığından şüphelenilebileceğine işaret eden Lindford, 3 kişinin bir kez halkın karşısına çıktığı bu tür baskınlarda bundan bahsetmenin zor olduğunu kaydetti.

Queensland’in Wiembilla bölgesinde 12 Aralık günü saat 16.45 sıralarında kayıp ihbarı üzerine olay yerine giden polis ile silahlı saldırganlar arasında çatışma çıktı.

2 polis ve bir sivilin yaşamını yitirmesinin ardından yerel saatle 22.30 sıralarında bölgeye özel kuvvetlerin sevk edilmesiyle ikinci çatışma çıktı. Bu çatışmada 2 erkek ve 1 kadın saldırgan öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu