Haber

Tuz Gölü’nün su alanı yüzde 10’a düştü.

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, kuraklık nedeniyle küçülüyor.

Aksaray, Konya ve Ankara arasında yer alan ve başta flamingolar olmak üzere binlerce kuşa ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nde yapılan son araştırmalarla sadece 9 bin hektarlık alanın suyla dolduğu belirlendi.

Küresel ısınmanın da etkisiyle göl alanı her geçen gün daralmaktadır.

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip, İç Anadolu Bölgesi’nin Türkiye’de en az yağış alan yer olduğunu söyledi.

Aksaray’ın da bu bölgede olduğunu belirten Elhatip, şunları kaydetti:

“2021 yılında bölgemiz bol yağış aldı. Bu yağışların hem yer altı hem de yerüstü sularına olumlu etkileri oldu. Yer altı sularında 30-50 santimetre civarında bir artış söz konusu oldu. Küresel ısınma 50-60 yıllarını baz alıyoruz. Aksaray şu anda şiddetli bir kuraklık yaşıyor. Bu dönemlerde ülkemizin birçok bölgesi karla kaplıydı ancak bu yıl yağışlar oldukça düşük. Hatta kayak merkezlerini suni karla doldurabiliriz.”

Elhatip, Türkiye’nin küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle su sıkıntısı çeken ülkeler arasında yer alabileceğine dikkat çekti.

Başta Tuz Gölü olmak üzere kentteki birçok su havzasında ciddi bir kuraklık yaşandığını vurgulayan Elhatip, şöyle devam etti:

“30-40 yıl önce Tuz Gölü’nün yüzey doluluk alanı 92.652 hektardı. Yani alanın neredeyse tamamı suyla dolmuştu. 2-3 ay öncesine kadar bu alan 32.500 hektara gerilemişti.”

2024-2029 döneminde şiddetli kuraklık göreceğiz” dedi.

Elhatip, küresel ısınmanın etkilerini çok ciddi bir şekilde yaşadıklarını belirterek, Suudi Arabistan bölgesinin su baskınlarının buna örnek olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’da bir çöl bölgesi olmasına rağmen sel ve sellerin görülmeye başladığını kaydeden Elhatip, “Buzul bölgelerindeki buzların erimesi bunlara bir örnek. Elimizdeki su kaynaklarını çok dikkatli kullanmamız gerekiyor. Şimdi tarım alanlarını vahşi sulama şeklinde sulamaya devam edersek çok zararı olur.Şu anda ılımlı.Kuraklık döneminde yaşıyoruz.2024-2029 döneminde şiddetli bir kuraklık göreceğiz. başka bir deyişle, kırmızı alarm vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“2022 yılının Ocak ve Şubat dönemini bol kar ve yağmurla geçirdik”

Tuz Gölü’nü besleyen Akgöl’de sular çekildikten sonra küçükbaş hayvanlarını otlatan çoban Hasan Hüseyin Sanşav, çocukluğunda göl çevresinde çok sayıda su kaynağı olduğunu söyledi.

Akgöl’de 2000 yılından itibaren su miktarında kademeli bir azalma olduğunu ve gölün kuruduğunu belirten Sansav, “Şu anda meralarda hayvanlarımıza su bulamıyoruz. Bu mevsimde bile hayvanlarımızı otlatmaya götürüyoruz. 2022 yılının Ocak ve Şubat dönemini bol kar ve yağmurla geçirdik.Şubata az kaldı.Ayına girdik ama ne yağmur ne kar var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu