Ekonomi

Tesla, Meksika’da fabrika yatırımına hazırlanıyor

HANDE BERKTAN

ABD’li elektrikli araç devi Tesla, yeni fabrika yatırımı için rotayı Meksika’ya çevirdi.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Tesla şirketinin çok büyük bir otomotiv fabrikası kurmak için Meksika’ya geleceğini söyleyerek, potansiyel pil yatırımlarının halen beklemede olduğunu kaydetti. Hangi modellerin üretileceği henüz açıklanmadı.

Yatırımın ilk etapta en az 1 milyar dolara mal olacağı varsayılıyor. Bu anlaşma, elektrikli araç üreticisinin operasyonlarını ABD dışına genişletme politikasını gösteriyor.

Meksikalı bir yetkili, tesisin yarı kamyon, Roadster spor arabaları ve potansiyel olarak diğer araçları üretebilen bir Tesla “Gigafactory” olacağını söyledi. Lopez Obrador gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, değerli bir yatırım ve çok sayıda iş gücü sağlayacak” dedi. Musk ile Obrador ortasında varılan anlaşmaya göre yeni açılan fabrikanın elektrikli araçların boyama dahil tüm üretim sürecinde su arıtımı ile geri dönüştürülmüş su kullanacağı bildiriliyor.

Şirketin ABD’nin Kaliforniya ve Teksas eyaletlerinin yanı sıra Berlin ve Şanghay’da elektrikli araç üretim tesisleri bulunuyor.

Musk aylardır “Yatırımcı Günü” etkinliğinde yeni fabrika yatırımını açıklayacağını, genişleme planlarını ve yeni nesil araç platformlarını tanıtacağını söylüyor.

Musk’ın özellikle Asya’dan üretim kapasitesini azaltarak COVID-19 salgınının neden olduğu jeopolitik gerilimler ve tedarik zinciri aksamalarından uzaklaşmak istediği belirtiliyor.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, haberi Twitter’dan duyurdu ve “14 aylık sabırlı emeğin sonucu” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu