Haber

Olaylı Bursaspor-Amedspor maçı sonrası 7 tutuklama

Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olayların ardından yedi kişinin gözaltına alındığı, sorumlu kamu görevlisi üç emniyet müdürünün ise görevden alındığı açıklandı.

Bursaspor ile Amedspor’un ortasında oynanan TFF 2. Lig maçında Bursaspor taraftarı, 1990’lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da JİTEM ve meçhullerle özdeşleşen “Beyaz Toroslar” parkuru ile “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın bir araya gelmesiyle gündeme geldi. adı birçok faili meçhul cinayet ve bir televizyonla anılır. Dizide JİTEM’in kilit ismi Cem Ersever’i canlandırdığı iddia edilen “Pala” karakterinin fotoğrafıyla afişleri açtı. Bursaspor tribünlerinden kuru ateşli silah mermileri, bıçak, maytap ve çok sayıda su şişesi gibi yabancı cisimler atıldı. Maç öncesi iki takımın futbolcuları arasında gerginlik yaşandı.

Amedspor, maç sonunda yaşananlarla ilgili olarak, “Maç bitiminde soyunma odası koridorlarında Bursaspor Özel Güvenlik Amiri, Kulüp Güvenlik Görevlisi, kulüp personeli ve güvenlik görevlileri tarafından oyuncularımıza fiziksel saldırı düzenlendi. Saldırı anlarından kaydedilebilecek görüntüler”.

Bursaspor’dan, “Sadece ‘futbol oynamaya gittiğimiz Diyarbakır’daki maçtan sonra da aynı hassasiyeti, anlamadan, bilmeden oturduğu yerden alay edenlerden bekliyorduk. Bursaspor siyaset üstü, burası şehrin ta kendisi. şehir bizim.Bu aşk bizim!” açıklama geldi

valinin açıklaması

Bursa Valiliği, karşılaşmada yaşananların ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Üç sorumlu kamu görevlisi görevden uzaklaştırıldı ve haklarında soruşturma başlatıldı. Pankartların açılmasına karışanlar ve Cumhuriyet’e yönelik kimlik tespit, tespit ve yakalama çalışması Maç sonunda soyunma odasında meydana gelen saldırının sorumluları hakkında “Başsavcılığımız koordinasyonunda yasal işlem başlatılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar 7 kişi gözaltına alındı” denildi.

Maç sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tribünlerde açılan pankartlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bursa’daki futbol maçında futbol seyretmek dışındaki görüntüler kabul edilemez ve sporla ilişkilendirilemez. Bu görüntüleri mahkemeye taşımakta acizlik gösteren kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı. Stadyum ve ilgili kamu görevlileri görevden uzaklaştırıldı.”

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından paylaştığı pankartlara tepki gösterdi. Demirtaş, “Sen her zaman olduğu gibi başını dik tut Amedspor muhteşem futbolunu oynuyorsun. Beyaz boğaların siyasi uzantılarını bize bırak. Agra(r) babalarına teslim olmadık, artıklarına mı boyun eğeceğiz” dedi. “.

DW/CO,HT

habertarsus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu