Haber

Netanyahu, yargı düzenlemesini ertelemeyi reddeden aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir ile aynı fikirde

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, hükümetin yargı düzenlemesinin durdurulması halinde istifa edeceğini belirten aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile anlaştığı bildirildi.

İsrail basınında çıkan haberlere göre Ben-Gvir, Netanyahu ile hükümetin tartışmalı yargı reformunu erteleme konusunda anlaştı.

Taraflar arasında varılan anlaşma kapsamında, bir sonraki kabine toplantısında Ben-Gvir’in yönetiminde İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Muhafızlar” adlı yeni bir güvenlik gücünün kurulmasına onay verilmesi kararlaştırıldı.

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’in Netanyahu’ya yargı düzenlemesinin askıya alınması halinde “hükümetten çekileceğini ancak Parlamento’da koalisyon lehine oy vermeye devam edeceğini” bildirdiği iddia edildi.

İsrail medyasında yer alan haberde, Başbakan Netanyahu’nun “tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alma kararını koalisyon ortaklarına ilettiği” belirtildi.

Koalisyon hükümetinde çatlak

Başbakan Netanyahu’nun ülke genelinde 13 haftadır kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alacağı haberi koalisyon hükümetinde çatlamaya neden oldu.

Protestoların hedefi olan Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alındığını bir basın açıklaması yaparak duyuracağı aktarılırken, koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortakları bu adıma karşı olduklarını açıkladı.

İsrail basını, Netanyahu’nun planladığı basın açıklamasını koalisyon ortaklarından gelen tepkiler nedeniyle ertelediğini kaydetti.

Netanyahu’nun Savunma Bakanını görevden alması ve protestolar

Netanyahu dün yargı düzenlemesinin askıya alınması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı ve ülke genelinde yüzbinlerce İsrailli sokaklara döküldü.

Savunma Bakanı Gallant’ın daveti partisi Likud tarafından da desteklendi.

Likud Partisi milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant’a katılarak tasarının durdurulması ve diyalog çağrısında bulundu.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Ülke genelinde 13 haftadır onbinlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

haber-savur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu