Haber

Katil balinaların teknelere saldırma alışkanlığı bir oyun olabilir

Bilim adamları, “orcas” olarak da bilinen katil balinaların son yıllarda bir tür oyun olabilecek “teknelere saldırdığını” daha sık belirttiler.

BBC’nin haberine göre bilim insanları, İspanya kıyılarında yaşayan orkalarda yaygın olan “teknelere saldırma” alışkanlığının saldırganlıktan çok “oyun” gibi göründüğüne dikkat çekti.

Renaud de Stephanis, deniz memelilerini koruma uzmanı Dr. “İntikam almaya çalışmıyorlar. Bunun iklim değişikliğiyle bir bağlantısı yok, sadece bir oyun” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Stephanis, katil balinaların geminin suda kalan hareketli parçalarına odaklanan bir oyun oynuyor gibi göründüklerinden bahsetti.

Stephanis ve meslektaşlarının iki orkanın yüzgeçlerine uydu takip cihazları taktığı da belirtildi.

Orca yavruları, ebeveynlerinden ‘teknelere saldırmayı’ öğreniyor olabilir

Teknesi Cebelitarık yakınlarında orkalar tarafından saldırıya uğrayan Fransız denizci Lou Lombardi, “Birbirlerini eğitiyor gibi hissettim” dedi. Yavruların onları izledikten sonra yetişkin orkaların hareketlerini tekrarladıklarını belirtti.

Bilim adamları, en az 20 orkanın bu davranışı yetişkinlerin hareketlerini izleyerek öğrenmiş olabileceğini gözlemlediklerini söyledi.

Geminin hareketli parçalarıyla “oynama” alışkanlığının şimdilik sadece gözlemlenen küçük orca popülasyonunda görüldüğü belirtiliyor.

enezajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu