Haber

Irak Hükümeti, KBY’nin borcunu üç katına çıkardığını söyledi

Irak Hükümet Sözcüsü Basim Avvadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) yönelik mali yükümlülüklerin yerine getirildiğini ancak Erbil’in borcunun bütçedeki payının üç katına ulaştığını söyledi.

Irak haber ajansı INA’ya konuşan Hükümet Sözcüsü Avvadi, IKBY’nin “Bağdat’ın gönderdiği bütçe memur maaşları için yeterli değil” açıklamalarına yanıt verdi.

“Merkezi hükümet IKBY’ye karşı tüm mali sorumluluklarını yerine getirmiştir. IKBY’nin Bağdat’a olan borcu devlet bütçesinin üç katıdır.” Avvadi, Erbil yönetiminin petrol ve petrol dışı gelirleri Bağdat’a ulaştırmadığını belirtti.

Avvadi, “Bölgesel yönetim Bağdat’a karşı sorumluluklarını yerine getirmese de merkezi hükümet suçu halka yüklememeye karar verdi. Bakanlar Kurulu mali sorunları çözene kadar IKBY’ye borç verme kararı aldı. Merkezi hükümet Diğer illerde olduğu gibi IKBY’de yaşayan vatandaşların da haklarına sahip olmasını sağlıyor.” ve hukuka uymaya önem veriyor.” sözlerini kullandı.

IKBY Hükümet Sözcüsü Peshawa Horamani, 4 Eylül’de Bağdat yönetiminin gönderdiği bütçenin memur maaşları için yeterli olmayacağını ve bu konudaki görüşmelerin sonuç vermediğini söyledi. ???????

beykozajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu