Ekonomi

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri Ekim’de yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayı dış ticaret endekslerini açıkladı.

Buna göre, Ekim ayında ihracat birim maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 arttı. Endeks, 2021 yılı Ekim ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 9, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 3,9, akaryakıtta yüzde 34,2 artarken, imalat sanayinde (gıda, içecek, sigara hariç) yüzde 0,8 azaldı. tütün).

Ekim ayında ithalat birim fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 8,3 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,7, akaryakıtta yüzde 35,6, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 0,2, imalat sanayinde yüzde 2,1 azaldı (yiyecek, içecek, tütün hariç). .

Miktar endeksi de arttı

İhracat ölçü endeksi Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,2 azalırken, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,5, akaryakıtta yüzde 29,5 ve imalat sanayinde (hariç) yüzde 0,1 arttı. yiyecek, içecek, tütün). . İthalat tedbir endeksi Ekim ayında yıllık bazda yüzde 21,3 arttı. Bu dönemde endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 9, hammaddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,5, akaryakıtta yüzde 1,3 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 15,2 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu