Haber

Fransa’da 7 Mart’ta yapılacak grevler nedeniyle uçuşların yüzde 30’unun iptal edilmesi istendi

Fransa’daki havayolu şirketlerinden, tartışmalı emeklilik reformuna karşı 7 Mart’ta yapılması planlanan toplu grevlerin ortasında uçuşların yüzde 30’unu iptal etmeleri istendi.

Fransa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (DGAC) Twitter hesabından 6-9 Mart tarihlerinde başkent Paris’te CDG ve Orly ile Beauvais, Bordeaux, Lille, Lyon havalimanlarında yapılan paylaşımda, Nantes, Marsilya, Montpellier, Many ve Toulouse. Uçuş trafiğinde aksamalar olacağı belirtildi.

Yapılan paylaşımda, söz konusu tarihlerde bu havalimanlarında uçuşların ertelenebileceği uyarısı yapılırken, yolcuların mümkünse seyahatlerini ertelemeleri tavsiye edildi.

DGAC’ın yerel basında yer alan açıklamasına dayandırılan habere göre, Paris CDG Havalimanı’ndaki uçuşların yüzde 20’sinin, diğer havalimanlarındakilerin ise yüzde 30’unun iptal edilmesi istendi.

Öte yandan ülkedeki sendikalar, tartışmalı emeklilik reformuna karşı 7 Mart’ta ülke genelinde yapılması planlanan kitlesel grev, gösteri ve yürüyüşlerle hayata son verilmesi çağrısında bulundu.

İstihbarat kaynakları, ülke genelinde gerçekleştirilecek grev kapsamındaki eylemlere 1,1 ila 1,4 milyon, Paris’teki gösterilere ise 60 bin ila 90 bin kişinin katılacağını tahmin ediyor.

Tartışmalı emeklilik reformuna karşı 16 Şubat’ta düzenlenen protestolara sendikalara göre 300 bin, polise göre 37 bin kişi katıldı.

Tartışmalı emeklilik reformu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında emeklilik reformunun hayata geçirileceğini 10 Ocak’ta duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 1 Eylül’den itibaren 2030’da 64’e çıkarılacağını belirten, 2027’de ise zorunlu hale getirileceğini söyledi. tam emekli maaşı almak için 43 yıl prim ödeyin.

Tartışmalı reforma karşı 19 Ocak’tan bu yana ülke genelinde çok sayıda grev ve protesto düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu