Haber

Çinli üst düzey yetkili Wang Yi, Putin ile görüştü

? ABD Başkanı Joe Biden’ın bu hafta başlarında Ukrayna’ya yaptığı sürpriz ziyaretin ardından Çinli üst düzey diplomat Wang Yi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya geldi.

Çin Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü ve Çin Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi Wang Yi, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya geldi. Görüşmede iki ülkenin ticari çıkarlarının giderek geliştiğine vurgu yapan Putin, “2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşma hedefi koyduk. Zaten geçen yıl 185 milyar dolardı ve her türlü sebebi var. ticaret hacmi seviyesindeki hedeflerimize belki de planlanandan daha erken ulaşacağımıza inanmaktır.” Putin ayrıca iki ülke arasındaki uluslararası iş birliğinin küresel istikrar için önemine de vurgu yaptı.

Çin Merkez Komitesi Siyasi Dairesi Üyesi Wang Yi, Çin-Rusya ilişkilerinin uluslararası toplumdan gelen baskılara direndiğini ve istikrarlı bir şekilde ilerlediğini belirtti. Wang Yi, “Rus tarafıyla karşılıklı siyasi güveni ve stratejik işbirliğini derinleştirmeye ve pratik işbirliğini geniş ölçüde genişletmeye hazırız” dedi. Wang Yi, 2013’ten bu yana uzun yıllar Çin Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı ve Aralık 2022’de Bakanlık görevinden ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu