Ekonomi

Çin’den Japonya ve Güney Kore’ye misilleme

Pekin yönetimi Salı günü, Güney Kore ve Japonya’nın Çin’den gelen yolculara uyguladığı Kovid-19 tedbirlerine cevaben bu ülkeye vize vermeyi durdurduğunu duyurdu.

Seul’deki Çin Büyükelçiliği, Güney Kore’den gelen ziyaretçiler için kısa süreli vize verilmesini askıya aldığını bildirdi. Japonya’nın Kyodo haber ajansı, Pekin’in Japonya’ya karşı benzer tedbirler uyguladığını duyurdu.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk yaptığı açıklamada, “Kore hükümetinin Çin’den giriş yapanlara yönelik güçlendirilmiş ihtiyati tedbirleri bilimsel ve nesnel temellere dayanmaktadır. Hükümet, ilgili bilgileri uluslararası toplumla şeffaf bir şekilde paylaşıyor ve bu konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Çin tarafı ile.” dedim.

Çin sınırları yeniden açmaya karar verdi

Çin, Kovid-19 salgınına karşı “sıfır vaka politikası”nı bir anda gevşettikten sonra pazar günü prestijiyle uçları yeniden açtığını duyurdu.

Çin’de 2020 yılının başından beri uygulanan sokağa çıkma yasakları ve PCR testleri ülkedeki ekonomik büyüme hızını yavaşlattı.

Çin, bir süre önce Kovid-19 PCR test uygulamasından çıktıktan sonra günlük vaka sayısını yayınlamayı durdurdu. Sınırlama siyasetindeki U dönüşünden bu yana, ülke günde 5 veya daha az ölüm bildirmeye başladı. Bu rakamlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından eleştirilere neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu