Ekonomi

Ayaş domates AB tescili için son aşamada

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz Ocak ayında başlayan Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından AB Komisyonu’na 12 coğrafi işaret başvurusu yapıldığını yazılı olarak bildirdi.

Başvurulardan biri olan Ayaş domatesin tescilinde son aşamaya gelindiğini kaydeden Kacır, şunları kaydetti: “Başkentimizin en özel tarım ürünlerinden biri olan ve AB Resmi Gazete’de 3 ay sürecek ilan aşamasının tamamlanmasıyla tescillenecek olan Ayaş domates, AB’de tescilli coğrafi işaretlerimiz arasında yerini alacak. . Coğrafi işaretlerimizin uluslararası düzeyde tescili için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz”söz konusu.

”COĞRAFİ İŞARETLERİMİZİN SAYISI 15’E ÇIKACAK”

Kacır, mevcut durum itibarıyla Türkiye’nin AB’de tescilli 13 coğrafi işarete sahip olduğunu belirtti. “İlan aşamasında olan Milas yağlık zeytin için itiraz süresi 16 Ağustos’ta, Ayaş domates için 4 Kasım’da sona erecek. 2023 yılı bitmeden AB’de tescilli coğrafi işaret sayısı 15’e çıkacak.” Türkiye’nin AB tescilli Antakya künefesi, Aydın inciri, Aydın kestanesi, Bayramiç beyazı, Çağlayancerit cevizi, Edremit zeytinyağı, Gaziantep baklavası, Gemlik zeytini, Giresun dolgun fındığı, Malatya kayısısı, Milas zeytinyağı, Suruç narı ve Taşköprü sarımsağı ile coğrafi işaretler. İlan aşamasında olan 2 adet coğrafi işaret başvurusu ve inceleme süreci devam eden 42 adet coğrafi işaret başvurusu bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu