Ekonomi

Altın yatırımcısının gözü Fed kararında

Altın Salı günü yüzde 1,7 ile bir ayın en büyük yükselişini yaşadıktan sonra, bankaların istikrarına ilişkin yeniden endişeler ve ABD’den gelen karamsar ekonomik bilgilerin ABD’de güvenli liman talebini artırmasıyla yeni süreçte yatay bir görünüm sergiledi.

Kıymetli metal, Şubat ayının sonundan bu yana yüzde 10’dan fazla değer kazandıktan sonra 2.000 $ eşiğinin üzerinde işlem görüyor.

ABD’deki bölgesel bankalarda artan satışlar, güvene dayalı varlıklara olan talebi desteklerken, ABD’deki açık pozisyonlar Mart ayında beklenenden fazla düştü ve işten çıkarmalar arttı.

Yatırımcılar daha güvenilir varlıklara yöneldikçe tahvil getirileri de düştü.

Öte yandan, ABD’de halen çözülemeyen borç tavanı sorunu da yatırımcıların, giderek kırılgan hale gelen ekonomiye zarar verecek ve altının cazibesini artıracak olası bir temerrüt endişesine neden oluyor.

Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan ve faiz kararının açıklanacağı FOMC toplantısı öncesinde piyasanın dikkatleri Fed üzerinde yoğunlaştı.

Swap yatırımcıları, Fed’in borçlanma maliyetlerini vadesinden önce 25 baz puan artırma olasılığını fiyatlarken, daha fazla artışın durdurulmasının faizsiz metali desteklemesi bekleniyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın, özellikle ABD Merkez Bankası tüm faiz oranı politikası seçeneklerini Haziran’daki bir sonraki toplantı için masada tutarsa, dalgalı kalmaya devam edecek” dedi.

ABD ve Çin’in çıkarları bozulmaya devam ederken, Asya’nın en büyük ekonomisinin virüs sonrası toparlanmasının yetersiz kalması, güvenli liman arayışlarını artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu