Ekonomi

ABD’de sıkı ipotek kuralları geliyor

ABD’deki düzenleyici kurumların sermaye yeterliliği kurallarındaki önemli değişikliklere ilişkin planlarını önümüzdeki hafta yayınlamaları beklenirken, nihai taslağın büyük bankaların konut ipoteği yükümlülükleri için uluslararası standartlardan daha katı olması bekleniyor.

Değişiklikler, mali krizin ardından başlatılan ve Basel III olarak bilinen küresel bir anlaşmanın ABD versiyonunun bir modülü olacak.

Bloomberg’in haberine göre söz konusu planlar Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Döviz Kontrol Ofisi (OCC) tarafından 27 Temmuz’da açıklanacak.

Düzenleyiciler önceki açıklamalarında, büyük Wall Street bankalarının genel sermaye ihtiyaçlarında ortalama yüzde 20’lik bir artışla karşı karşıya kalabileceklerini belirtmişler, ancak konut ipoteklerini ele almamışlardı.

Beklenti, bu alandaki düzenlemelerin uluslararası standartlara yakın kalmasıydı. Başka bir kaynağa göre, düzenleyiciler, büyük bankaların küçük bankalar karşısında rekabet avantajı elde etmesini önlemek için ev ipotekleri ve bazı işletme kredileri için küresel standartların üzerine çıkmak istediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu